Jak vybrat správnou klimatizaci

 

Proč právě klimatizaci ? 

Klimatizace zabezpečuje optimální teplotní a vlhkostní podmínyk v obsluhovaném prostoru. Pro pobyt člověka je optimální teplota 22 - 25°C a relativní vlhkost mezi 40 - 50%. Prvotním požadavkem uživatelů klimatizací je obvykle chlazení prostorů v letním období. Ale k této funkci může klimatizace fungovat jako topení v přechodném období (jaro a podzim), odvlhčování, filtrace nebo ionizace vzduchu.

 

Co je to klimatizace ?

Obecně se dá říci, že klimatizace s přímým chlazením se skládá z vnitřní a venkovní jednotky ( pouze mobilní jednotky jsou zpravidla jedno zařízení, které má funkci vnitřní a venkovní jednotky ). Jednotky jsou mezi sebou propojeny měděným potrubím ve, kterém obíhá chladící médium poháněno kompresorem ve venkovní jednotce. Venkovní jednotka ochladí chladící médium pomocí ventilátory, který nasává chladný vzduch v venkovního prostředí a pomocí kompresoru jej distribuje do vnitří jednotky. Ve vnitřní jednotce je výparník (pro snažší představu "chladič") přes, který je profukován vzduch vnitřího prostředí. Chladící médium jenž proudí ve výparnímu ochladí nasávaný vzduch z vnitřního prostření a následně takto upravený je vyfukován zpět do vnitřního prostředí.

Základním výkonovým parametrem klimatizace je celkový chladící výkon, udává se nejčastěji ve wattech (W, kW), někdy však i v Btu/h nebo kcal/h. Vzduchový výkon (m3/h) udává průtok vzduchu přes výparník ( "chladič" ). Další výkonovým parametrem je elektrický příkon udáva celkovou spotřebu el. energie klimatizačního zařízení. Pro hodnocení se energetické účinnosti klimatizačního zařízení se používají EER a COP. Hodnoty se pohybují v rozsahu od 2,5 do 3,5. Čím je hodnota vyšší, tím je zařízení efektivnější a úspornější. tyto hodnoty je udávají v pracovním rozdahu zařízení dle normy EN 814 venkovního ( 35°/24°C ) a vnitřního prostření ( 27°/19°C ).

Někteří výrobci i prodejci však za vidinou výdělku uvádějí svá zařízení při jiných teplotách a tím mění výkonové parametry dle svých zájmu. Avšak na toto počínání vždy doplatí uživatel ( vetšinou má zařízení nedostatečný výkon ). Proto pro ochranu spotřebitele existuje instituce, která udružeje všechny renomované výrobce a každoročně vydává certifikáty kvality, testuje a vydává zařízením energetické třídy atd. Zařízení je možné prověřit přes internetové stránky společnopsti Eurovent na https://www.eurovent-certification.com

 

Jak navrhnout potřebný chladící výkon ?

Návrh klimatizace pro daný prostor doporučujeme svěřit odborníkům ( projektanti klimatizace anebo vyškoleným pracovníkům s praxí ). Návrh se vykonává podle normy STN 73 0548. Chladící výkonklimatizace při daných podmínkách musí být větší než vnitří a venkovní teplotní zisky, které ohřívají vnitřní prostor. Vnitřní tepelné zisky jsou od osvětlení, lidí a lelktrospotřebičů. Venkovní zisky jsou od slunečního záření přeš okna a světlíky, prostupem tepla přes stěny a strop a též větráním. Přeběžný návrh chladícího výkonu je možné nahradit odhadem podle objemu místosti, když se jedna o standardní prostor bez velkých skleněných prostor s světlíků. Obvykle se přitom uvažuje s hodnotou 34 až 50W na 1 m3 objemu místnosti. Pokud je místnost orientována na sever je možné použít hodnotu 30W a pokud je na jih tak 45 - 50W. V některý případech může tato hodnota dosáhnout až 120W/m3. V tomto případě doporučujeme snížit tepltoní zisky pomocí např. rolet, anebo reflexními fóliemi na oknech.